سنسور میل سوپاپ خودرو

سنسور میل سوپاپ و علائم خرابی آن چیست؟

سنسور میل سوپاپ یکی از مجموعه سنسورهای مهم در موتور خودرو می باشد که خرابی و درست کار نکردن آن موجب بد کار کردن موتور می شود در ادامه به بررسی و علائم خرابی آن خواهیم پرداخت.

سنسور میل سوپاپ درمجاورت سنسورمیل لنگ (سنسور موتور) قراردارد ، یعنی در جلوی موتور ، وروی پولی میل لنگ و یا در عقب موتوربر روی پوسته کلاچ . کار سنسور میل سوپاپ در خودرو جداسازی دقیق موقعیت جرقه زنی سیلندر شماره یک و تفکیک آن از موقعیت اندازه گیری شده توسط سنسور دور موتور و کارکرد ترکیبی (سیلندر به سیلندر) انژکتورها و کویل ها می باشد.

این قابلیت را دارد که احتراق ناقص را شناسایی نموده و برای حذف کوبش ، آوانس جرقه را کم نماید.

هرچند که گاهی اوقات به خاطر درست رعایت نکردن تولرانس(فیلر گیری صحیح) سوپاپ ها درانژکتورها آوانس جرقه مناسبی انجام نمی گیرد که با عملکرد صحیح سنسور سوپاپ ارتباطی ندارد.

یاد آوری : آوانس جرقه یعنی اینکه زمان جرقه زنی به میزان اندکی زودتر اتفاق بیافتد وهدف از آن افزایش سرعت موتور می باشد . بار وارده بر موتور و دمای آن از پارامتر های موثر بر آوانس جرقه می باشند.

سنسور میل سوپاپ
سنسور میل سوپاپ

در توضیح کار سنسور میل سوپاپ می توان گفت ، احتراق ناقص به معنای نامناسب بودن نسبت مخلوط سوخت وهوا ویا ضعیف بودن کیفیت بنزین (پایین بودن اکتان بنزین ) بوده وچنانچه اشتعال زودتر صورت گیرد ازبهتر مخلوط شدن سوخت وهوا در محدوده مناسب استوکیومتریک (۱ :۷/۱۴) جلوگیری به عمل خواهد آمد که باعث احتراق ناقص وپدید آمدن ضربات کوبشی درموتور می گردد ، لذا سنسورمیل سوپاپ از مقدار آوانس جرقه می کاهد یعنی جلوی زودتر جرقه زدن شمع را می گیرد. مضرات کوبش موتور براثر گذشت زمان شامل شکسته شدن پیستون ، صدمه رسیدن به شمع ها ، خم گشتن سوپاپ ها و… می باشد.

نکته قابل ذکر در خصوص کار سنسور میل سوپاپ این است که از سنسور میل سوپاپ برای موتورهای انژکتوری ترتیبی استفاده می گردد وبنابراین با خرابی این سنسور پاشش سوخت از حالت ترتیبی به وضعیت پاشش سوخت نیمه ترتیبی تبدیل می شود ولذا مصرف سوخت افزایش پیدا می کند. این سنسور دارای سرویس ونگهداری خاصی نمی باشد.

  • شناسایی عیب این ابزار الکتریکی توسط دستگاه دیاک صورت می گیرد.

در صورتی که خرابی این سنسور قابل رفع نباشد باید اقدام به تعویض این قطعه نمود.

  • اثرات خرابی سنسور موقعیت میل سوپاپ :

در صورت خرابی سنسور موقعیت میل سوپاپ ، تعداد دفعات استارت برای روشن شدن موتور افزایش می یابد ( چندین بار باید استارت زد تا موتور روشن شود ) و باعث افزایش مصرف سوخت و آلودگی هوا نیز می گردد .

  • نحوه عیب یابی سنسور موقعیت میل سوپاپ :

الف – با استفاده از دستگاه عیب یاب ( دیاگ ) :

در صورت خرابی سنسور موقعیت میل سوپاپ ، خطای این سنسور در قسمت خواندن عیوب در دستگاه عیب یاب مشاهده می شود و در بعضی از خودروها خرابی این سنسور باعث روشن شدن لامپ عیب یاب نیز می گردد که در قسمت پاک کردن خطای سنسور موقعیت میل سوپاپ را پاک می کنیم .

ب – با استفاده از دستگاه مولتی متر ( قسمت ولت متر ) :

ابتدا کلید یا سلکتور دستگاه مولتی متر را روی قسمت ولت متر DC قرار می دهسم و دو سیم مشکی و قرمز را در محل های مربوطه قرار داده و دو سر سیم مشکی و قرمز را طبق تصویر زیر به سنسور وصل کرده و با دور و نزدیک کردن یک قطعه فلزی ( جهت تغییر میدان مغناطیسی ) ولتاژ خروجی سنسور را اندازه بگیرید و با مقادیر استاندارد مقایسه نمایید در صورت داشتن اختلاف زیاد و یا عدم تغییر ولتاژ خروجی با دور و نزدیک کردن قطعه فلزی سنسور معیوب بوده و باید تعویض گردد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *